Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Konferencja COP24 w Katowicach, 3-14 grudnia 2018 r.

Szanowni Państwo,

W dniach 3-14 grudnia 2018 r. Polska będzie gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP24).

Liczymy nie tylko na niezawodną obecność wszystkich stron konwencji oraz obserwatorów – przedstawicieli miast, środowisk biznesu, organizacji ekologicznych, związków zawodowych, młodzieży – ale przede wszystkim na ich determinację do przyjęcia podczas COP24 decyzji, które są niezbędne dla pełnego wdrożenia Porozumienia Paryskiego.

Pragniemy podzielić się z Państwem najważniejszymi przemyśleniami na temat przyszłorocznej konferencji. Jej powodzenie będzie zależało przede wszystkim od woli stron. Będzie ono wynikiem długich, często emocjonalnych dyskusji oraz niełatwych, ale koniecznych kompromisów. Porozumienie Paryskie również jest wynikiem takich właśnie kompromisów i dyskusji. Polityczna mobilizacja z Paryża musi zostać utrzymana w Bonn podczas COP23 i w Katowicach podczas COP24.

Polska dołoży wszelkich starań, aby wzmacniać transparentny, prowadzony przez strony konwencji proces negocjacyjny. Potrzebujemy koalicji na rzecz pełnej implementacji Porozumienia, do której przyłączą się wszyscy. Zrobimy wszystko, aby taka koalicja powstała i aby każda ze stron mogła wnieść swój ważny wkład w jej sukces.

 

Z poważaniem,
prof. Jan Szyszko
Minister Środowiska

 

Aide-mémoire, Ministra Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie przygotowań do polskiej prezydencji COP24


Katowice – miasto przemian

Szanowni Państwo,

Katowice, jeszcze do niedawna kojarzone jedynie z przemysłem ciężkim, dziś są tętniącą kulturą, muzyką i sportem stolicą ponad dwumilionowej metropolii. Miasto to, w krótkim czasie, przeszło głęboką i wielowymiarową przemianę. Sprawiła ona, że Katowice stały się zdecydowanym liderem zmian gospodarczych i społecznych. Ich efektem jest rosnące zainteresowanie inwestowaniem w mieście, co przekłada się nie tylko na podnoszenie jakości życia mieszkańców, ale także skutkuje poszerzeniem rynku usług oraz nowymi miejscami pracy.

Dzisiejsze Katowice to miasto kreatywne i innowacyjne, które wyrosło na solidnych fundamentach przemysłowej przeszłości. Jednocześnie stolica województwa śląskiego to miasto ekoodpowiedzialne i jedno z najbardziej zielonych w Polsce. Lasy, parki i skwery zajmują blisko połowę powierzchni Katowic, a liczne tereny rekreacyjne i ścieżki rowerowe są miejscem relaksu mieszkańców.

Na zrewitalizowanym terenie po dawnej kopalni węgla kamiennego powstała Strefa Kultury, którą tworzą: nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek”, Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz Muzeum Śląskie. To właśnie tutaj nowoczesność łączy się z tradycją i dziedzictwem kulturowym – Szlakiem Zabytków Techniki czy modernistyczną i secesyjną architekturą w Śródmieściu.

W tej przyjaznej przestrzeni tętni życie nowoczesnego, otwartego i świadomego swoich atutów miasta. Serdecznie zapraszam Państwa do osobistego doświadczenia niezwykłej atmosfery tego twórczego miejsca. Spotkajmy się w Katowicach!

 

Z poważaniem,
Marcin Krupa
Prezydent Miasta Katowice

Powrót do góry