Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Minister Kowalczyk: Powołamy zespół ds. Puszczy Białowieskiej

„Istotne jest, by w Puszczy Białowieskiej wyważyć proporcję między czynną i bierną ochroną tego obszaru. W tej sprawie będziemy się starali znaleźć kompromis między stanowiskiem ekologów i leśników" – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk podsumowując wizytę studyjną w Puszczy Białowieskiej, która odbyła się 1 lutego 2018 r.

Wizyta miała na celu m.in. zapoznanie się z sytuacją w Puszczy Białowieskiej pod względem realizacji postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE). „Mogę zapewnić, że realizujemy wszystkie decyzje i zalecenia TSUE” – podkreślił minister Kowalczyk.

„Walcząc z kornikiem drukarzem, bierzemy pod uwagę, że Puszcza Białowieska to obszar szczególnej ochrony. Jednak walkę tę musimy prowadzić zgodnie z przepisami Unii Europejskiej” – dodał.

„Chcemy dojść do porozumienia z Komisją Europejską i Trybunałem Sprawiedliwości UE (TSUE) w sprawie możliwości ochrony Puszczy. Zgodnie z tym, co wielokrotnie podkreślał premier Mateusz Morawiecki, w sprawie Puszczy Białowieskiej szanujemy decyzje i zalecenia TSUE i zastosujemy się do jego postanowień” – zaznaczył minister środowiska.

Szef resortu środowiska zaznaczył, że Ministerstwo Środowiska przeprowadzi konsultacje dotyczące ochrony Puszczy Białowieskiej. „Zostanie powołany zespół ekspercki, który przygotuje długofalowy plan dla puszczy” – zapewnił minister Kowalczyk.

„W sprawie Puszczy Białowieskiej chcę zapoznać się z argumentacją i opiniami ekspertów: zarówno organizacji ekologicznych, jak i leśników. Wszystkie środowiska mogą liczyć na otwartość z mojej strony” – dodał.

W trakcie wizyty w puszczy minister środowiska spotkał się m.in. z przedstawicielami organizacji ekologicznych i lokalnej społeczności.

Powrót do góry