Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Konferencje

Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą na zrównoważony rozwój terenów niezurbanizowanych

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy     

Miejsce:  Tuczno (k. Wałcza)

Data:  9-10 Maja 2016

Gospodarka o obiegu zamkniętym (ang. circular economy) jest zupełnie nowym podejściem opierającym się na odejściu od modelu linearnego weź – zużyj – wyrzuć, a przejściu na model cyrkularny. Sektor prywatny już zaczyna opierać swoje plany rozwoju na koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, upatrując w tym szansę na zwiększenie swojej konkurencyjności i zmniejszenie kosztów. Aby można było wdrożyć szerzej ten model, konieczne jest jednak wsparcie administracji publicznej. Podstawą działań powinny być: wymiana dobrych praktyk, inwestycje w sektor innowacji, współpraca między biznesem oraz należyte zbieranie danych. Rola sektora publicznego to wsparcie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym zgodne z obecnymi wyzwaniami środowiskowymi.

Mając na uwadze powyższe, głównym celem konferencji pn. Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą na zrównoważony rozwój terenów niezurbanizowanych jest wymiana poglądów z innymi przedstawicielami państw członkowskich oraz zaproszonymi gośćmi, jak również zaprezentowanie dobrych praktyk w zakresie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

Celem nieformalnego spotkania jest przeprowadzenie konsultacji w zakresie możliwości wprowadzenia w życie obiegu zamkniętego dla zrównoważonego rozwoju samorządów wiejskich. Konsultacje dotyczyć będą zarówno podstaw prawnych, jak też możliwości wprowadzenia w życie konkretnych rozwiązań.

Propozycja konsultacji winna skoncentrować się na następujących zagadnieniach

  1. Idea zrównoważonego rozwoju;
  2. Dlaczego cykl zamknięty w samorządzie wiejskim?
  3. Struktura odpadów samorządu wiejskiego i możliwości ich utylizacji ze szczególnym uwzględnieniem śmieci, odpadów stałych, ścieków i odpadów żywności;
  4. Zagospodarowanie odpadów – analiza ekonomiczna i miejsca pracy;
  5. Minitechnologie w zakresie oczyszczalni ścieków, odnawialnych źródeł energii i spalania;
  6. Czy samorząd wiejski może być samowystarczalny energetycznie i na jakich warunkach?
  7. Koncepcja obiegu zamkniętego w wiejskim samorządzie terytorialnym – propozycje prawne.

Wnioski winny być podstawą wytyczenia działań w kierunku realizacji pełnego cyklu zamkniętego na szczeblu wiejskiego samorządu terytorialnego z uwzględnieniem możliwości technicznych i rozwiązań prawnych.

Konferencja została podzielona na dwie sesje. Pierwsza dotyczy marnotrawienia żywności (w tym odpadów żywnościowych), druga zaś ponownego użycia, odzysku i możliwości naprawy produktów.

Konferencja odbędzie się w języku angielskim.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa polskich przedsiębiorców skupionych wokół innowacyjnej myśli łączącej wyzwania środowiska i gospodarki, prezentujących małe przydomowe instalacje.

Agenda - ang. (plik .docx, rozmiar: 372 kB)

 

Konferencja i warsztaty ministerialne na temat roli lasów borealnych w bilansie CO2

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy     

Miejsce: Tuczno (k. Wałcza)

Daty: 26-29 kwietnia 2016 r.

Tematem dyskusji, do której zaproszeni zostali ministrowie europejscy oraz przedstawiciel USA, Chin, Kanady, Ekwadoru i Rosji, będzie m.in. polityka klimatyczna Unii Europejskiej, która powinna większy nacisk położyć na rolę sekwestracji emisji gazów cieplarnianych ze szczególnym uwzględnieniem roli lasów borealnych. W tym kontekście istotne jest zwiększenie potencjału sekwestracji i wypracowanie metod prawidłowego obliczania leśnej sekwestracji. Podczas kilkudniowego spotkania zaproszeni goście przedstawią swoje doświadczenia związane z sekwestracją dwutlenku węgla oraz odwiedzą węglowa farmę leśną.

Szczegóły - wersja angielska strony

Powrót do góry