Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Kierownictwo

Sekretarz Stanu - Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Surowcowej Państwa
prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek

Jest absolwentem Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego, profesorem zwyczajnym dr hab. nauk o ziemi w dziedzinie geologii, biogeochemii i geologii izotopowej. Jest prekursorem poszukiwań gazu łupkowego w Polsce.

W latach 2005-2007 był Głównym Geologiem Kraju. Od 2011 roku jest Posłem na Sejm. Był zastępcą przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Założyciel i przewodniczący parlamentarnego Zespołu Surowców i Energii, członek parlamentarnych zespołów m.in. ds. obniżenia cen paliw w Polsce i gazu łupkowego.
Od 1986 roku członek NSZZ „Solidarność”. W latach 2006-2007 i obecnie (kadencja 2016-2017) prezydent, a w latach 2007-2008 - wiceprezydent Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W 2007 roku był redaktorem naczelnym serii monograficznej z zakresu geologii. W 2010 roku był wiceprzewodniczącym Grupy Sterującej Regionalnej Wspólnoty Wdrożeń Innowacji
w Climate KIC EIT. Jest członkiem Konwentu Akademii Górniczo Hutniczej i Komitetu Nauk Mineralogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Odbył liczne staże naukowe, m.in. w Japan Society for the Promotion of Science i Fundacji Humbolta.

 

 

Powrót do góry