Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Jak budować PSZOK-i

Jak organizować punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) oraz ponownego użycia lub napraw? – praktyczne wskazówki dla gmin, które są odpowiedzialne za tworzenie takich punktów na swoim terenie, można znaleźć w ekspertyzie przygotowanej na zlecenie Ministerstwa Środowiska.

W dokumencie znalazły się rekomendacje dotyczące m.in. lokalizacji PSZOK ze względu na rodzaj gminy i liczbę jej mieszkańców. Zawarte zostały także informacje, jak zorganizować przyjmowanie odpadów, np. w zależności od ich typu (odpady niebezpieczne oraz inne). Ekspertyza zawiera ponadto przykładowy regulamin i plan tworzenia PSZOK-u oraz porady dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania na jego budowę. Zainteresowani mogą również zapoznać się z przykładami PSZOK-ów w innych krajach Unii Europejskiej.

Sieci napraw i ponownego użycia

Dla sieci napraw i ponownego użycia w ekspertyzie przedstawiono uwarunkowania prawne i organizacyjne tworzenia takich punków, a także różne modele ich finansowania i utrzymania. Dokument zawiera ponadto przykłady takich jednostek funkcjonujących w Polsce oraz w krajach UE.

Ekspertyza pn. „Rekomendacje dla budowy sieci napraw i ponownego użycia oraz wytyczne dotyczące minimalnej funkcjonalności punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych dla jednostek samorządu terytorialnego” (plik .pdf, rozmiar: 5,3 MB)

Powrót do góry