Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Deklaracja dla importerów HFC

18 stycznia 2017 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (UE) zostało opublikowane „Zawiadomienie dla przedsiębiorstw zamierzających wprowadzać wodorofluorowęglowodory (HFC) luzem do obrotu w Unii Europejskiej w 2018 r.”[1].

Kto powinien składać deklarację?

Niniejsze zawiadomienie skierowane jest do:

  • producentów i importerów, którzy legalnie wprowadzali do obrotu w UE wodorofluorowęglowodory luzem od 1 stycznia 2015 r. i którzy na podstawie rozporządzenia zgłosili wprowadzenie do obrotu w Unii w roku 2015 lub 2016 ponad 100 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla w wodorofluorowęglowodorach luzem,
  • innych producentów i importerów, którzy w 2018 r. zamierzają wprowadzić do obrotu w UE co najmniej 100 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla w wodorofluorowęglowodorach luzem.

W jakim terminie należy złożyć deklarację?

Importerzy HFC mają dwa miesiące na złożenie deklaracji, tzn. w okresie od 1 kwietnia 2017 do 31 maja 2017 (do godz. 13:00).

Jak złożyć deklarację?

Deklarację należy złożyć w elektronicznym rejestrze wodorofluorowęglowodorów dostępnym za pośrednictwem portalu fluorowanych gazów cieplarnianych - F-Gas Portal.  

Jak zostanie przekazana informacja o przyznanych kontyngentach?

Komisja Europejska poinformuje przedsiębiorstwa o sumie przydzielonych kontyngentów na rok 2018 za pośrednictwem rejestru HFC.

Samo zarejestrowanie się w rejestrze HFC, ani zadeklarowanie zamiaru wprowadzenia wodorofluorowęglowodorów do obrotu w 2018 r., nie uprawnia do ich wprowadzania do obrotu w 2018 r.

Podstawa prawna

[1] Zawiadomienie dla przedsiębiorstw zamierzających wprowadzać wodorofluorowęglowodory luzem do obrotu w Unii Europejskiej w 2018 r.

 

 

Powrót do góry