Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Polska przygotowuje się w Bonn do szczytu ONZ w Katowicach

W Bonn (Niemcy) w dniach 30 kwietnia – 10 maja 2018 r. odbyły się globalne negocjacje przygotowujące do szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Delegacji negocjatorów przewodniczył wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. W wydarzeniu wziął udział Michał Kurtyka, wiceminister energii i Prezydent COP24, oraz Rafał Bochenek, Pełnomocnik Ministra Środowiska ds. Organizacji COP24.

Sesja w Bonn była jednym z szeregu spotkań przygotowujących do szczytu klimatycznego ONZ COP24. Odbędzie się on w dniach 3-14 grudnia 2018 r., w Katowicach. Podczas tej konferencji ma zostać przyjęty pełen pakiet wdrażający Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce.

Negocjacje zasad wdrażających Porozumienie paryskie

Polska delegacja brała udział w negocjacjach szczegółowych zasad wdrażających Porozumienie paryskie ws. zmian klimatu. Ponad trzydziestu negocjatorów polskich, którym przewodniczył wiceminister środowiska Sławomir Mazurek uczestniczyło w codziennych spotkaniach koordynacyjnych Grupy Roboczej Rady ds. Międzynarodowych Problemów Środowiska w sprawie Zmian Klimatu (WPIEI:cc), licznych grup eksperckich, spotkaniach liderów tematycznych

Spotkanie Prezydenta COP24 z Grupą EEG

W trakcie sesji w Bonn Michał Kurtyka, wiceminister energii, Prezydent COP24, spotkał się (9 maja), między innymi, z przedstawicielami Grupy Wschodnioeuropejskiej (EEG), by omówić przygotowania do szczytu oraz priorytety polskiej prezydencji związane z tym wydarzeniem.

Szczyt COP24 to najważniejsze, międzynarodowe wydarzenie dla Polski w 2018 r. Decyzje, które zostaną podjęte w trakcie konferencji, wskażą globalną politykę zrównoważonego rozwoju na najbliższe lata. Paryż wyznaczył intencję, ale realizacja konkretnych działań będzie negocjowana w Katowicach. Dlatego ten szczyt ma tak ogromne znaczenie na arenie międzynarodowej – powiedział podczas spotkania Michał Kurtyka, wiceminister energii, Prezydent COP24.

Wiceminister Kurtyka zaznaczył także, że liczy na współpracę wszystkich stron procesu negocjacji klimatycznych, by spotkanie w Katowicach zakończyło się sukcesem. Podkreślił również rolę Katowic, jako miasta zrównoważonej transformacji gospodarczej.

Spotkania bilateralne

Podczas konferencji w Bonn Przewodniczący polskiej delegacji wiceminister Sławomir Mazurek oraz Prezydent COP24 wiceminister Michał Kurtyka odbyli także liczne spotkania bilateralne, m.in. z przedstawicielami Banku Światowego oraz przewodniczącymi wszystkich grup państw zaangażowanych w proces negocjacji. Celem tych spotkań było omówienie oczekiwań wszystkich państw świata – Stron Konwencji – w sprawie przyjęcia globalnego pakietu implementującego Porozumienie paryskie.

Dialog Talanoa

Przewodniczący delegacji polskiej oraz Prezydent COP24 wzięli także udział (9 maja) w spotkaniu zamykającym Dialog Talanoa. Była to pierwsza, globalna debata państw i partnerów pozarządowych na temat możliwości zwiększenia skuteczności wdrażanych polityk i działań w zakresie ochrony klimatu.

W trakcie spotkania Prezydent COP24 podkreślił:

Dialog Talanoa to okno na prawdziwy świat. Tworzy on specjalną przestrzeń, która inspiruje nas wszystkich – rządy, miasta, społeczeństwo – odnosząc się do konkretnych doświadczeń. W Katowicach, podczas COP24, będziemy kontynuować ten niezwykle ważny proces.

W spotkaniu wzięli także udział Frank Bainimarama, Premier Fiji i Prezydent COP23, oraz Patricia Espinosa, Sekretarz Wykonawcza Ramowej konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).

Prezentacja logistyczna dotycząca COP24

Delegatom obecnym w Bonn zostały także przedstawione przygotowania logistyczne do szczytu w Katowicach. Prezentacji dokonał Rafał Bochenek, Pełnomocnik Ministra Środowiska ds. Organizacji COP24. Omówił on kwestie związane m.in. z zakwaterowaniem delegatów oraz transportem dla uczestników konferencji, a także zaprezentował Katowice, które będą gościły konferencję.

Kliknij tutaj, aby pobrać prezentację logistyczną (plik .pdf, rozmiar 2,04 MB)

Szczyt ONZ COP24

Odbywające się corocznie sesje Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu to najważniejsze wydarzenie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych, na którym spotykają się przedstawiciele wszystkich Stron Konwencji (196 państw i UE), by podejmować decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu oraz funkcjonowania samej Konwencji. Tegoroczna sesja, której gospodarzem jest Polska, odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach i weźmie w niej udział blisko 40 tys. uczestników.

Sesji COP towarzyszą liczne wydarzenia o charakterze naukowym, społecznym, ale i komercyjnym, będące forum prezentacji i wymiany pomysłów, innowacji, strategii oraz rozwiązań na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Prezydent COP24 Michał Kurtyka, będzie przewodniczył polskiej prezydencji w ramach globalnego procesu negocjacji klimatycznych. Zgodnie z procedurami konwencji klimatycznej ONZ funkcję Prezydenta przejmie pierwszego dnia szczytu COP24, tj. 3 grudnia 2018 r. Wtedy też nastąpi objęcie przez Polskę rocznej prezydencji w procesie negocjacji klimatycznych ONZ.

Kliknij tutaj, aby pobrać zdjęcia z sesji w Bonn.

Powrót do góry