Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Polska będzie gospodarzem COP24

W 2018 r. (3-14 grudnia) w Polsce odbędzie się najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej: 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14).

Propozycję organizacji COP24 w Polsce, w imieniu polskiego rządu, zgłosił minister Jan Szyszko podczas swojego wystąpienia  na sesji plenarnej konferencji COP22 w Marrakeszu.

- „Polityka klimatyczna jest dla Polski bardzo ważna.  Dobrym przykładem naszego zaangażowania w tym obszarze jest, między innymi,  realizacja naszych zobowiązań wynikających z Protokołu  z Kioto. Polska zredukowała swoją emisję CO2 o 32 proc. względem wymaganych 6 proc. przy jednoczesnym wzroście gospodarczym” – mówi minister Jan Szyszko.

- „Dowodem naszego zaangażowania w działania na rzecz ochrony klimatu są także  starania polskiego rządu o organizację kolejnego szczytu klimatycznego. To, że powierzono nam ten zaszczyt jest dla Polski wielkim sukcesem”  – dodaje minister  Szyszko.

Decyzja o organizacji szczytu klimatycznego COP24 w Polsce w 2018 r. zapadła podczas szczytu klimatycznego COP22 w Marrakeszu.

Polska swoją politykę klimatyczną chce kształtować w oparciu o lasy wychwytujące dwutlenek węgla z atmosfery (leśne gospodarstwa węglowe) oraz odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim rozwój geotermii.

- „Podczas konferencji COP24 będziemy chcieli pokazać innym państwom,  jak doprowadzić do neutralności klimatycznej poprzez pochłanianie CO2 przez glebę i lasy. Jako dowód naszych dokonań Polska chciałaby także zaproponować badania nad ekonomicznymi uwarunkowaniami redukcji dwutlenku węgla poprzez pochłanianie go przez lasy i glebę dla zrównoważonego rozwoju świata. Chcemy wiedzieć, co jest bardziej efektywne - pochłanianie CO2 czy jego redukcja. I to w różnych częściach świata, nie tylko z punktu widzenia temperatur, ale także różnorodności gatunków, zmniejszenia głodu i produkcji żywności” - dodaje minister Jan Szyszko.

Dlaczego Polska organizuje konferencje COP?

W interesie Polski jest to, aby skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatu. Aby to osiągnąć, działania na rzecz ochrony klimatu muszą być realizowane przez wszystkie państwa. Wysiłki te, jak podkreśla m.in. polski rząd, muszą być jednak dostosowane do możliwości poszczególnych krajów, zapewniając równowagę zobowiązań pomiędzy państwami będącymi w różnej kondycji i na różnych etapach rozwoju, ale też w równym stopniu narażonymi na negatywne skutki zmian klimatu.

Należy podkreślić, że Unia Europejska odpowiada jedynie za ok. 11% globalnych emisji CO2 i udział ten stale maleje. Nawet gdyby zredukowała swoje emisji do zera, to  bez globalnego porozumienia, negatywne procesy nie zostaną zatrzymane.

Powrót do góry