Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Wizyta Ministra Środowiska i Wody Republiki Bułgarii

Minister środowiska i wody Republiki Bułgarii Neno Dimov był gościem ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Tematami spotkania były przygotowania do szczytu klimatycznego COP24 oraz jakość powietrza.

Minister Henryk Kowalczyk podziękował za konstruktywne prace podczas bułgarskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w okresie od stycznia do lipca tego roku. Podkreślił wagę zagadnień związanych z ochroną powietrza, która była jednym z ważniejszych priorytetów tej Prezydencji.

Problem z jakością powietrza jest wspólny dla Polski i Bułgarii, dlatego bardzo ważna jest współpraca i wymiana doświadczeń zmierzających do jego poprawy, a co za tym idzie poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców – zaznaczył minister Kowalczyk.

Polski minister środowiska zapoznał swojego gościa z założeniami rządowego programu Czyste Powietrze, który ma na celu podjęcie działań umożliwiających poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Realizowany program będzie dotyczył wymiany zainstalowanych w domach jednorodzinnych źródeł ciepła starej generacji, opalanych węglem, na nowoczesne, niskoemisyjne jak również termomodernizację budynków.

Domy jednorodzinne stanowią prawie połowę wszystkich budynków mieszkalnych w Polsce, więc realizacje programu Czyste Powietrze jest obecnie kluczowym działaniem w walce z niską emisją – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

W czasie spotkania omówiono także działania stymulujące rozwój elektromobilności oraz stosowanie paliw alternatywnych (gazu ziemnego w formie LNG i CNG), jakie podejmuje polski rząd.

Rozmowy dotyczyły także zbliżającego się szczytu klimatycznego COP24, który odbędzie się w grudniu w Katowicach. W jego trakcie planowane jest przyjęcie pakietu katowickiego, który pomoże wdrożyć postanowienia Porozumienia paryskiego.

Najważniejszym celem COP24 pozostaje przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie, a także innych decyzji, które wzmocnią wdrażanie konwencji klimatycznej i Protokołu z Kioto oraz pozwolą na udział partnerów pozarządowych w tym procesie – mówił minister Kowalczyk.

Powrót do góry