Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Wiceminister Szweda-Lewandowski o różnorodności biologicznej w leśnictwie

Włączanie różnorodności biologicznej do polityk innych sektorów, w tym rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa i turystyki to główny temat Konferencji Stron Konwencji o różnorodności biologicznej, w której udział wziął wiceminister środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski.

Podczas spotkania wysokiego szczebla wiceminister Szweda-Lewandowski podkreślił, że lasy nie tylko stanowią znaczny zasób węgla, lecz także posiadają duży potencjał redukcyjny, który można zwiększać poprzez prowadzenie dodatkowych działań w sektorze leśnym.

„Działania takie muszą być monitorowane występowaniem rodzimej różnorodności biologicznej dziko żyjących gatunków roślin i zwierząt” – powiedział.

Wiceminister zwrócił także uwagę, że Polska opracowuje koncepcję leśnych gospodarstw węglowych, które bazowałyby na dodatkowych działaniach związanych z prowadzoną zrównoważoną gospodarką leśną. Projekt leśnych gospodarstw węglowych zakłada urządzanie obszarów leśnych w sposób pozwalający stymulować pochłanianie CO2 przy równoczesnym zwiększaniu bioróżnorodności.

„Prowadzone dodatkowe działania doprowadziłyby do zwiększonego pochłaniania dwutlenku węgla oraz do ukształtowania odpowiedniej bioróżnorodności, charakterystycznej dla bardziej zaawansowanych stadiów sukcesji” – dodał wiceminister Szweda-Lewandowski.

Segment Wysokiego Szczebla w ramach 13. posiedzenia Konferencji Stron Konwencji o różnorodności biologicznej (CBD COP13) odbył się w dniach 2-3 grudnia 2016 r. w Cancun w Meksyku.

Powrót do góry