Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Wiceminister środowiska Prezydentem Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego

Wiceminister środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Główny Geolog Kraju prof. Mariusz-Orion Jędrysek został wybrany Prezydentem Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (MODM).

Wybory na to stanowisko odbyły się podczas 24 Sesji Zgromadzenia 23 lipca w stolicy Jamajki Kingston, która jest siedzibą tej organizacji. Wiceminister środowiska zastąpi na urzędzie ustępującego Prezydenta Eugénio Muianga z Mozambiku.

Zgromadzenie, któremu podlegają wszystkie podmioty MODM, ustanawia przede wszystkim powszechną politykę organizacji i obowiązujące przepisy. Ten organ sprawuje również regularny nadzór nad pracą i funkcjonowaniem instytucji.

O Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego

Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego (MODM) jest agendą ONZ zajmującą się zasobami znajdującymi się na dnie oceanów obszarów będących poza jurysdykcją państwową. Zrzesza ona 168 państw członkowskich. Głównymi organami organizacji są: Sekretariat na czele z Sekretarzem Generalnym, Zgromadzenie z Prezydentem Zgromadzenia oraz w sensie praktycznym najważniejszy z nich – Rada z Prezydentem Rady. Funkcję Sekretarza Generalnego pełni Michael W. Lodge (Wielka Brytania).

MODM pozwala państwom-stronom Konwencji na organizację i kontrolę działalności na dnie morskim oraz podziemiu poza granicami jurysdykcji państw, w szczególności w zakresie administracji znajdującymi się tam zasobami.

Powrót do góry