Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Wiceminister Mariusz Gajda o budowie zbiornika wodnego Kąty–Myscowa

Nowe prawo wodne oraz plany dotyczące budowy zbiornika wodnego Kąty–Myscowa na rzece Wisłoce były głównymi tematami konferencji prasowej z udziałem Mariusza Gajdy, wiceministra środowiska, która odbyła się 14 marca w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

Kluczową inwestycją, która ma zapewnić prawidłowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe województwa podkarpackiego jest budowa wielofunkcyjnego zbiornika retencyjnego Kąty-Myscowa. Ma on powstać w ciągu 8 lat. Obecnie trwają prace, których celem jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację tego przedsięwzięcia. Zdaniem wiceministra Mariusza Gajdy budowa tego zbiornika jest w pełni uzasadniona i nie wpłynie ona negatywnie na środowisko. Ponadto, poza ochroną przed powodzią, zbiornik ten będzie także wspomagał zaopatrzenie w wodę w okresach suszy.

W ciągu roku powinny też ruszyć prace przy odmulaniu rzeszowskiego Zbiornika.

„W kwietniu Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, który w imieniu skarbu państwa zarządza tym zbiornikiem, powinien uzyskać decyzję środowiskową” – powiedział wiceminister Mariusz Gajda.

Jak dodał w ciągu roku powinna być wykonana dokumentacja i rozpoczną się prace. Obecnie trwa przygotowanie dokumentów aplikacyjnych o zgłoszenie tego zadania do dofinansowania w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

W realizacji tego typu inwestycji ma pomóc nowa ustawa Prawo Wodne, którą przygotowało Ministerstwo Środowiska, a które zostało już przekazane do Rządowego Centrum Legislacji. Projekt przewiduje utworzenie jednolitej struktury służb gospodarki wodnej na terenie całego kraju – Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, które w imieniu Skarbu Państwa będzie zarządzało wszystkimi wodami publicznymi. Pozwoli to na lepsze zarządzanie nie tylko wałami przeciwpowodziowymi, ale także urządzeniami melioracyjnymi, co  w efekcie zwiększy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe obywateli. Ponadto nowa instytucja Wody Polskie będzie planowała swój budżet na wiele lat do przodu, a w związku z tym również i inwestycje.

Więcej informacji na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Powrót do góry