Kluczową inwestycją, która ma zapewnić prawidłowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe województwa podkarpackiego jest budowa wielofunkcyjnego zbiornika retencyjnego Kąty-Myscowa. Ma on powstać w ciągu 8 lat. Obecnie trwają prace, których celem jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację tego przedsięwzięcia. Zdaniem wiceministra Mariusza Gajdy budowa tego zbiornika jest w pełni uzasadniona i nie wpłynie ona negatywnie na środowisko. Ponadto, poza ochroną przed powodzią, zbiornik ten będzie także wspomagał zaopatrzenie w wodę w okresach suszy.
W ciągu roku powinny też ruszyć prace przy odmulaniu rzeszowskiego Zbiornika.
„W kwietniu Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, który w imieniu skarbu państwa zarządza tym zbiornikiem, powinien uzyskać decyzję środowiskową” – powiedział wiceminister Mariusz Gajda.
Jak dodał w ciągu roku powinna być wykonana dokumentacja i rozpoczną się prace. Obecnie trwa przygotowanie dokumentów aplikacyjnych o zgłoszenie tego zadania do dofinansowania w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
W realizacji tego typu inwestycji ma pomóc nowa ustawa Prawo Wodne, którą przygotowało Ministerstwo Środowiska, a które zostało już przekazane do Rządowego Centrum Legislacji. Projekt przewiduje utworzenie jednolitej struktury służb gospodarki wodnej na terenie całego kraju – Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, które w imieniu Skarbu Państwa będzie zarządzało wszystkimi wodami publicznymi. Pozwoli to na lepsze zarządzanie nie tylko wałami przeciwpowodziowymi, ale także urządzeniami melioracyjnymi, co w efekcie zwiększy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe obywateli. Ponadto nowa instytucja Wody Polskie będzie planowała swój budżet na wiele lat do przodu, a w związku z tym również i inwestycje.
Więcej informacji na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.