Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

W Krakowie o sprawiedliwej transformacji gospodarczej

Zrównoważona i sprawiedliwa transformacja gospodarcza była głównym tematem seminarium zorganizowanego w ramach współpracy ministerstw środowiska Polski i Norwegii. W spotkaniu wziął udział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

25 października 2018 r. w Krakowie, czyli tuż po PreCOP, a jeszcze przed szczytem COP24 w Katowicach, odbyło się seminarium na temat sprawiedliwej transformacji gospodarczej. Proces ten określany jako ”Just Transition”, tj. uwzględniający koszty społeczne i konieczność tworzenia nowych miejsc pracy, odgrywa znaczącą rolę w dążeniu do realizacji polityki klimatycznej na forum Konwencji klimatycznej UNFCCC.

Spotkanie było okazją do przedstawia m.in. dotychczasowych doświadczeń Norwegii i Polski związanych z transformacją gospodarczą oraz ochroną klimatu, powietrza i środowiska oraz innowacyjnością czy nowymi technologiami niskoemisyjnymi.

W trakcie seminarium wiceminister Sławomir Mazurek podkreślił m.in., że transformacja oznacza osiągnięcie globalnej równowagi między emisjami gazów cieplarnianych i pochłaniania atmosferycznego dwutlenku węgla przez ekosystemy, a szczególnie lasy i gleby.

Odnosząc się do Porozumienia Paryskiego wiceminister środowiska podkreślił, że „jest to pierwszy globalny traktat, który powiązał osiąganie celów środowiskowych oraz konieczność zapewnienia sprawiedliwego uregulowania rynku pracy.”

Powrót do góry