Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Święto parków narodowych

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Z tej okazji zapraszamy do odwiedzenia 23 parków narodowych – niezwykłych obszarów chronionych, rozmieszczonych w całej Polsce.

Europejski Dzień Parków Narodowych obchodzony jest w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie. Jest nim szwedzki Sarek powołany 24 maja 1909 r. W Europie jest obecnie ponad 250 parków narodowych, a w Polsce 23 o łącznej powierzchni ponad 314 tys. ha.

Polskie parki narodowe

 1. Babiogórski Park Narodowy - Babia Góra to najwyższy, zaraz po Tatrach, masyw górski w Polsce. Urzeka swoim majestatem, a od ponad dwóch stuleci przyciąga badaczy pragnących odkryć wszystkie jej tajemnice.
 2. Białowieski Park Narodowy - to najstarszy park narodowy w Polsce, jedyny tak duży pierwotny kompleks leśny w Europie. Ostoja żubrów – zwierząt wszędzie na świecie kojarzonych z Polską. Tworzy jedyny w Polsce transgraniczny przyrodniczy obiekt światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Stanowi też najważniejszą strefę Rezerwatu Biosfery Białowieża. 
 3. Biebrzański Park Narodowy - jest to jedyny tak duży kompleks niskich torfowisk w tej części kontynentu, który ocalał w stanie prawie naturalnym. Życie w parku toczy się wokół rzeki, która na wiosnę wylewa niczym Nil i ściąga corocznie wielotysięczne stada ptaków wędrownych.
 4. Bieszczadzki Park Narodowy - najbardziej na południe wysunięty chroniony skrawek Polski, jest największym górskim i trzecim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Od 1992 roku jest częścią polsko-słowacko-ukraińskiego Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”.
 5. Park Narodowy „Bory Tucholskie” - położony w województwie pomorskim, obejmuje gminy Chojnice i Brusy. Z Gdańska czy Bydgoszczy można do niego dojechać w 2 godziny.
 6. Drawieński Park Narodowy - pozornie zwyczajny krajobraz bardziej uważnych turystów zachwyci starodrzewami bukowymi i jeziorami o krystalicznie czystej wodzie. Wart odwiedzenia przez wszystkich miłośników przyrody.
 7. Gorczański Park Narodowy - Puszcza karpacka jest największym naturalnym bogactwem Gorców. Rozległy kompleks leśny wraz z mozaiką polan tworzy szatę roślinną gór i jest ostoją dla licznych zwierząt.
 8. Park Narodowy Gór Stołowych - Góry Stołowe to unikalny w skali Polski krajobraz – rozległe płaskie wzniesienia, urozmaicone wieloma głębokimi szczelinami, labiryntami i blokowiskami skalnymi oraz pojedynczymi skałkami o fantazyjnych kształtach. To właśnie ze względu na niespotykaną gdzie indziej budowę geologiczną ustanowiono tu park narodowy.
 9. Kampinoski Park Narodowy – położony w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy, tuż za jej zachodnimi granicami. To zielone płuca stolicy, częsty cel weekendowych wypadów za miasto dla zmęczonych zgiełkiem warszawiaków.
 10. Karkonoski Park Narodowy - chroni najwyższą część Sudetów wraz z ich najwyższym szczytem – Śnieżką, której wierzchołek wystaje wysoko ponad bezleśne górskie równiny zwane wierzchowiną. Karkonosze stanowią najwyższe pasmo Sudetów, położone są w południowo-zachodniej Polsce, przy granicy z Republiką Czeską.
 11. Magurski Park Narodowy - to wspaniałe miejsce do pieszych wędrówek i rowerowych wypraw. Malownicze doliny, leśne ostępy, zabytkowe drewniane cerkwie i inne ślady nie tak dawnej obecności człowieka w Beskidzie Niskim.
 12. Narwiański Park Narodowy - leży niedaleko Białegostoku. Ze względu na niespotykany labirynt koryt rzecznych ukrytych wśród roślinności szuwarowej jest często nazywany polską Amazonią.
 13. Ojcowski Park Narodowy - liczne jary i jaskinie, bogactwo roślin i zwierząt oraz wapienne ostańce o przeróżnych kształtach – to największe przyrodnicze atuty parku.
 14. Pieniński Park Narodowy - Pieniny zachwycają ostrymi szczytami o pięknych sylwetkach. Południowe stoki gór obrywają się efektownymi ścianami o wysokości dochodzącej do 300 m.
 15. Poleski Park Narodowy - tu znajduje się jedno z ostatnich miejsc na Lubelszczyźnie, gdzie możemy podziwiać tokujące cietrzewie. Tu mamy najcenniejsze obszary torfowiskowe Polesia. I tu inkubuje się jaja żółwia błotnego, aby zapobiec jego wyginięciu.
 16. Roztoczański Park Narodowy - Roztocze to pasmo malowniczych wzgórz ciągnące się z okolic Kraśnika aż do Lwowa. Leży na pograniczu przyrodniczym państw, regionów i kultur. Jego największą wartością są naturalne harmonijne krajobrazy z różnorodnymi lasami. To właśnie one zadecydowały o tym, że w 1974 r. powstał tu park narodowy.
 17. Słowiński Park Narodowy - to perła Pomorza. Kraina wody, wiatru i piasku, położona w odległości zaledwie 30 km od Słupska, każdego roku niezmiennie przyciąga rzesze turystów.
 18. Świętokrzyski Park Narodowy - Góry Świętokrzyskie to, obok Sudetów, najstarsze góry w Polsce. Ich łagodne pasma rozciągnięte między Pilicą a Wisłą fascynują urozmaiconą budową geologiczną, różnorodną roślinnością i światem zwierzęcym.
 19. Tatrzański Park Narodowy - to jedyny park w Polsce o charakterze wysokogórskim. Dostojne Tatry Wysokie, malownicze doliny wypełnione jeziorami, wodospady i wiosenne krokusy w Dolinie Chochołowskiej przyciągają rocznie miliony turystów. Park należy do najczęściej odwiedzanych regionów kraju i jest przyrodniczą wizytówką Polski.
 20. Park Narodowy Ujście Warty - nadwarciańskie rozlewiska i podmokłe łąki to idealne miejsce do gniazdowania dla ptaków wodnych. Ujście Warty jest ich królestwem, w którym zdecydowanie rządzi gęś gęgawa. To tutaj możecie być świadkami niesamowitego spektaklu, kiedy to podczas długodystansowej wędrówki gęsi zatrzymują się w stadach liczących nawet kilkadziesiąt tysięcy osobników.
 21. Wielkopolski Park Narodowy – w sercu Wielopolski, w odległości 15 km od Poznania znajduje się miejsce o unikalnych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i turystycznych. Na terenie parku znajdują się bory sosnowe, sosnowo-dębowe lasy mieszane oraz grądy i olsy, a także kilkanaście polodowcowych, krystalicznie czystych jezior.
 22. Wigierski Park Narodowy - okolice jeziora Wigry - jest tu wszystko, czego dusza zapragnie. Bogactwo lasów, jezior i rzek, torfowiska, pola i łąki na polodowcowych pagórkach.
 23. Woliński Park Narodowy - to najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe i unikatowa wsteczna delta Świny. Bardzo dobry powód, by odwiedzić Pomorze Zachodnie.
Powrót do góry