Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Spotkanie wiceministra Gajdy z ambasadorem Norwegii

Współpraca polsko-norweska przy wdrażaniu funduszy norweskich to główny temat rozmów wiceministra środowiska Mariusza Gajdy z ambasadorem Królestwa Norwegii w Polsce Karstenem Klepsvikiem. Spotkanie odbyło się 7 grudnia 2016 r.

Polsko-norweska współpraca dot. funduszy

Wiceminister Gajda podkreślił, że fundusze norweskie są istotnym instrumentem wspierającym ochronę środowiska w Polsce.

„Współpraca między Polską i Norwegią znacząco przyczyniła się do poprawy stanu środowiska w naszym kraju. Realizacja funduszy pozwoliła nam na osiągnięcie wymiernych efektów ekologicznych” – powiedział.

„W wyniku realizacji projektów dofinansowanych w obecnej perspektywie planujemy osiągnąć m.in. takie efekty jak: przeprowadzenie działań przywracających właściwy stan różnorodności biologicznej na 40 obszarach Natura 2000 oraz redukcję emisji CO2 o co najmniej 75 tys. ton rocznie” – dodał wiceminister.

Wiceminister Gajda zwrócił również uwagę, że jednym z głównych zadań, które Ministerstwo Środowiska (MŚ) będzie realizować w przyszłym roku będzie zamknięcie aktualnej edycji funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Zaznaczył także, że MŚ jest zainteresowane kontynuacją wdrażania mechanizmów, w oparciu o zdobyte doświadczenia.

„Aktywnie przygotowujemy się do nowej perspektywy. Liczymy na to, że będzie ona stanowić szansę na pogłębienie polsko-norweskiej współpracy” – powiedział.

Fundusze norweskie i EOG

Fundusze norweskie i EOG stanowią formę bezzwrotnego wsparcia udzielanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię dla najsłabiej rozwiniętych gospodarczo państw członkowskich UE. Jej celem jest zmniejszanie różnic społeczno-ekonomicznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego i wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy krajami udzielającymi i otrzymującymi wsparcie.

W obecnej edycji w sektorze środowiska Polska otrzymała 180 milionów euro, które zostały przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej i promowanie odnawialnych źródeł energii, ochronę różnorodności biologicznej i ekosystemów oraz wzmocnienie monitoringu środowiska.

Sprawdź więcej informacji

Dodatkowe informacje o funduszach norweskich i EOG

Powrót do góry