Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Skarga Rzecznika Praw Obywatelskich dot. Puszczy Białowieskiej odrzucona

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 14 marca 2017 r. odrzucił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na aneks do planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża.

WSA wskazał, że aneks stanowi wewnętrzny akt Ministra Środowiska z zakresu zarządzania majątkiem. Uznał również, że rozstrzygnięcie wydane przez ministra nie jest decyzją administracyjną.

„Skarga Rzecznika Praw Obywatelskich miała charakter niemerytoryczny” – ocenia Paweł Mucha, rzecznik resortu środowiska.

Powodem wycinki gradacja kornika

W Puszczy Białowieskiej, w związku z gradacją kornika drukarza, zanikają siedliska przyrodnicze oraz zamierają drzewostany, głównie świerkowe. Liczba martwych świerków w Puszczy liczona jest w milionach. Wraz z degradacją siedlisk zmniejsza się również występowanie cennych, chronionych gatunków roślin i zwierząt. Populacja kornika drukarza rozwija się w niebezpiecznym tempie, co prowadzi do wewnętrznego wyniszczenia Puszczy Białowieskiej. Liczba tego szkodnika zwiększa się, co przeczy tezom wysuwanym przez niektóre organizacje, jakoby populacja kornika miała się załamać, a Puszcza Białowieska obronić się sama.

„Puszcza Białowieska jest symbolem pokazującym wyjątkowość stanu przyrody w Polsce, dlatego musimy ją chronić. Bez działań naprawczych będą zamierały kolejne połacie lasu, który dotąd był chlubą polskiej szkoły leśnictwa i wyjątkowym obiektem dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego” – mówi prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

„Puszcza Białowieska potrzebuje czynnej ochrony. Pozostawienie Puszczy samej sobie doprowadzi do jej wewnętrznego wyniszczenia. Jako członkowie Unii Europejskiej, zobowiązaliśmy się do przestrzegania prawa i wprowadzenia Natury 2000, dlatego musimy dbać o te siedliska, które wyznaczyliśmy” – dodaje.

Program dla Puszczy Białowieskiej

Ratowaniu Puszczy służy „Program dla Puszczy Białowieskiej”. Jego pierwszym etapem była pełna inwentaryzacja zasobów przyrodniczych Puszczy, która rozpoczęła się w kwietniu 2016 r. Po raz pierwszy w historii Puszczy Białowieskiej przeprowadzono kompleksowe badanie całego ekosystemu, w którym uczestniczyło dwustu ekspertów – naukowców i leśników. Objęła ona badania na całym terenie Puszczy – w trzech nadleśnictwach (Hajnówka, Browsk i Białowieża) oraz Białowieskim Parku Narodowym.

Ministerstwo Środowiska zaproponowało również podział Puszczy na strefy referencyjne. Zgodnie z postulatami niektórych organizacji pozarządowych 1/3 jej obszaru została pozostawiona bez przeprowadzania działań naprawczych i jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Pozostałe 2/3 Puszczy jest poddawane czynnej ochronie, zgodnej z wymogami programu Natura 2000. Przeprowadzone są tam cięcia sanitarne, które mają na celu zapobieganie rozszerzania się chorób, a także realizowanie nasadzeń zastępczych. Działania naprawcze w Puszczy korzystają z najlepszej wiedzy i ponad stuletniego doświadczenia polskiej szkoły leśnictwa.

Powrót do góry