Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Rynki drzewne na konferencji „Las2017”

Zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych, powiększanie powierzchni leśnej i stosowanie produktów drzewnych o długim okresie użytkowania to obecnie najbardziej skuteczne sposoby wychwytywania dwutlenku węgla.

Według raportu przedstawionego podczas Wspólnej Sesji Komitetu Lasów i Przemysłu Drzewnego Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ oraz Europejskiej Komisji ds. Leśnictwa FAO LAS2017, rynki produktów drzewnych są w dobrej kondycji, a przewidywany wzrost będzie trwał również w przyszłym roku, mimo że bariery w handlu transgranicznym stanowią stałą obawę dla sektora produktów leśnych. Podczas sesji eksperci przedstawili aktualne trendy w sektorze produktów drzewnych. Podczas dyskusji położono nacisk  na  znaczenie lasów i produktów z drewna dla łagodzenia zmian klimatycznych.

Budownictwo drewniane posiada duży potencjał w zakresie magazynowania węgla, a także przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla przez cały okres użytkowania takich konstrukcji. Iain MacDonald, specjalista w zakresie wysokich konstrukcji z drewna, podkreślił,  że drewno ma znaczącą przewagę nad betonem i stalą.

"Wymagane jest zużycie pięć razy więcej energii, aby wyprodukować tonę betonu i dwadzieścia cztery razy więcej energii, aby wyprodukować tonę stali, w porównaniu do tony drewna” - podkreślał MacDonald.

Werner Kurz, specjalista w zakresie bilansowania emisji dwutlenku węgla zaznaczył, że ponoszone są w skali globu znaczne nakłady na rozwój technologii wychwytywania i składowania węgla. Jednak obecnie zwiększanie powierzchni lasów oraz stosowanie produktów drzewnych o długim okresie użytkowania są najbardziej skutecznymi metodami wychwytywania węgla.

"Skuteczne strategie ograniczania zmian klimatycznych obejmują zrównoważoną gospodarkę leśną oraz stosowanie produktów o długim okresie użytkowania do gromadzenia węgla i zastępowania materiałów o dużym śladzie węglowym" - zaznaczył Kurz.

Obecni na sesji delegaci byli zgodni, że zrównoważona gospodarka leśna oraz używanie produktów drzewnych wytworzonych w sposób zrównoważony są korzystne dla przemysłu drzewnego. Dzięki nim przemysł ten może dobrze prosperować, przyczyniając się jednocześnie do zrównoważonej konsumpcji i produkcji.

Powrót do góry