Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Rekomendacje do Prawa łowieckiego

W nawiązaniu do poprzedniego komunikatu ("Minister Kowalczyk: Przedstawiliśmy rekomendacje do Prawa łowieckiego" z 25.01.2018 r.) Ministerstwo Środowiska doprecyzowuje przedstawione rekomendacje do nowelizowanej obecnie ustawy Prawo łowieckie.

Odnosząc się do odległości obszaru, na którym myśliwi mogą prowadzić polowania, od zabudowań mieszkalnych - Ministerstwo Środowiska rekomenduje, by odległość ta wynosiła 150 m od zabudowań. Ze względu na bezpieczeństwo ludzi konieczne jest, by podczas polowań zachowywane były odpowiednie odległości od zabudowań.

„Rekomendujemy podwyższenie obecnie obowiązującej odległości na tyle, aby zachować możliwość dalszego prowadzenia gospodarki łowieckiej” – mówi minister Henryk Kowalczyk.

Minister zwraca uwagę, że proponowane przez organizacje ekologiczne ustalenie tej odległości na poziomie 500 m spowodowałoby, że polowania możliwe byłyby jedynie w dużych kompleksach leśnych. „To z kolei uniemożliwiłoby skuteczną redukcję populacji zwierzyny, w tym dzika w ramach zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz powodowałoby ogromne szkody w rolnictwie” – dodaje minister Kowalczyk.

Nawiązując do propozycji składanych przez stronę społeczną, Minister Środowiska proponuje również zmiany w kwestii wyłączania nieruchomości z granic obwodu łowieckiego. Zgodnie z nimi  obywatel  miałby możliwość wyłączenia swojej nieruchomości bez podawania przyczyny na podstawie oświadczenia w formie aktu notarialnego. 

Odnośnie funkcjonowania Polskiego Związku Łowieckiego Ministerstwo Środowiska proponuje, by to Minister Środowiska powoływał i odwoływał Łowczego Krajowego oraz zatwierdzał statut PZŁ. W opinii szefa resortu środowiska Henryka Kowalczyka pozwoli to na  wzmocnienie instrumentów nadzoru Ministra Środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim.

„Rekomendujemy również, by ponownie rozpatrzyć kwestie  odszkodowań w zakresie przejęcia przez PZŁ zobowiązań kół łowieckich z tytułu niewypłacanych w terminie odszkodowań za szkody łowieckie. Jeżeli koło łowieckie nie wypłaci go w terminie, obowiązek ten – zgodnie z ustawą – przeszedłby na Polski Związek Łowiecki  z zachowaniem możliwości zwrotnego roszczenia  od koła łowieckiego” – dodaje minister Kowalczyk.

W rekomendacjach Ministerstwa Środowiska zostały także poruszone kwestie składu zarządów  PZŁ. Zgodnie z proponowanymi zmianami w skład organów PZŁ, a także zarządu koła łowieckiego lub komisji rewizyjnej nie będą mogły wchodzić osoby, które  pracowały na rzecz organów bezpieczeństwa, o których mowa w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Powrót do góry