Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Premier Mateusz Morawiecki w Suwałkach o programie Czyste Powietrze

Od ubiegłego miesiąca w gminach na terenie całej Polski trwają spotkania informacyjne w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Dziś w spotkaniu z mieszkańcami Suwałk wzięli udział premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Spotkanie w Suwałkach rozpoczął premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił znaczenie programu Czyste Powietrze dla rozwoju Polski.

Program ten nie tylko poprawi jakość powietrza, obniży rachunki za ogrzewanie, ale i przyczyni się do poprawy jakości zdrowia oraz życia mieszkańców Polski – mówił premier.

Dzięki zebranym środkom budżetowym i unijnym możemy poprawić sytuację jakości powietrza w 4-5 mln gospodarstw domowych – podkreślał szef rządu.

Na kompleksowość programu Czyste Powietrze oraz jego znaczenie dla mieszkańców Polski wskazywał wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Najistotniejszą cechą programu Czyste Powietrze jest jego kompleksowość. Środki finansowe będą przeznaczane zarówno na nowe piece, jak i na termomodernizację budynków – powiedział wiceminister Mazurek

Wysokość dofinansowania będzie zależeć od sytuacji materialnej wnioskodawców. Osoby o najniższych dochodach będą mogły liczyć na sfinansowanie prawie całej inwestycji – podkreślał wiceminister środowiska.

Zgromadzeni mieszkańcy Suwałk mieli możliwość zapoznania się ze szczegółami realizowanego programu oraz zasadami uzyskiwania środków w jego ramach. Eksperci z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentowali też sposób wypełniania wniosku i odpowiedzieli na nurtujące mieszkańców pytania.

Nabór wniosków w ramach programu rozpoczął się 19 września, a do wczoraj Polacy złożyli ich już ponad 4,5 tysiąca. Zdecydowana większość osób skorzystała z elektronicznych narzędzi ułatwiających wypełnienie wniosku.

O Programie Czyste Powietrze

Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu.

Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Więcej szczegółów na temat programu priorytetowego Czyste Powietrze znajdziecie Państwo w na stronie Ministerstwa Środowiska w zakładce Czyste Powietrze.

Powrót do góry