Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Polsko-węgierska współpraca w dziedzinie gospodarki wodnej

Wspólnie działania w zakresie przeglądu Ramowej Dyrektywy Wodnej, porównanie polityk cen wody oraz wzmocnienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej i dwustronnej to tematy rozmów wiceministra środowiska Mariusza Gajdy z Imre Hoffmannem, wiceministrem spraw wewnętrznych Węgier ds. gospodarki wodnej.

Podczas spotkania ministrowie dyskutowali o wspólnych działaniach w przyszłości, które będą dotyczyć m.in. współpracy w zakresie przeglądu i stosowania Ramowej Dyrektywy Wodnej i Dyrektywy Powodziowej.

„Nasze doświadczenia są podobne. Oba kraje w praktyce spotykają się z zagrożeniami wynikającymi z powodzi oraz ze skutkami suszy. Powinniśmy współdziałać zarówno na wysokim szczeblu, budując koalicję w ramach Unii Europejskiej wokół Grupy Wyszehradzkiej, jak i na poziomie roboczym w ramach zintegrowanego i zlewniowego zarządzania w gospodarce wodnej” – powiedział wiceminister Mariusz Gajda.

Wiceminister Hoffmann podkreślił także potrzebę szybkiej wymiany doświadczeń w zakresie polityki cen za wodę oraz włączenie w budowanie wspólnej polityki naukowców z dziedziny gospodarki wodnej z obu państw.

Przedstawiciele Polski i Węgier zadeklarowali ponadto doprowadzenie do podpisania porozumienia o współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej oraz nieformalne konsultacje obu państw przed planowanym za dwa lata przeglądem prawa europejskiego w zakresie zarządzania zasobami wodnymi.

„Rozwiązanie ważnych problemów społecznych, w tym spraw wynikających z minimalizacji ryzyka powodziowego i przeciwdziałania skutkom suszy to zadanie stojące przed wszystkimi państwami Europy Środkowej. Gospodarka wodna potrzebuje dobrego traktowania na poziomie europejskim i budowania wspólnoty interesów” – dodał wiceminister Mariusz Gajda.

Spotkanie wiceministrów Polski i Węgier odbyło się w Budapeszcie z okazji Szczytu Wody.

Powrót do góry