Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Polsko-niemieckie rozmowy rządowe z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka

W ramach polsko-niemieckich Konsultacji Międzyrządowych minister środowiska Henryk Kowalczyk spotkał się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Svenją Schulze. Tematami spotkania były polityka klimatyczna, rządowy program “Czyste Powietrze” oraz sprawniejsze finansowanie ochrony środowiska ze środków UE.

Podsumowanie wyników PreCOP

W trakcie rozmów minister Henryk Kowalczyk podsumował wnioski z odbytego niedawno PreCOP w Krakowie zaznaczając jednocześnie, że polska strona poważnie podchodzi do kwestii adaptacji do zmian klimatu. Obecni na PreCOP przedstawiciele państw podkreślali wolę dojścia do porozumienia i przyjęcia pakietu narzędzi wdrażających Porozumienie paryskie.

„W czasie spotkania zidentyfikowano wiele zbieżności i określono obszary wymagające dalszych zintensyfikowanych rozmów. Strony gotowe są do pójścia naprzód. Ta wola działania, jest dla mnie bardzo ważna – oznacza gotowość do jeszcze większego wysiłku w trakcie COP24” – mówił minister Kowalczyk.

Minister Henryk Kowalczyk podziękował również niemieckiej minister środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa jądrowego Svenji Schulze za poparcie najważniejszego celu COP24  jakim jest przyjęcie pełnego pakietu implementacyjnego do Porozumienia paryskiego.

„To istotne, aby rezultat COP24 uwzględniał wszystkie tematy negocjacji, aby jak najlepiej odzwierciedlić kompromis osiągnięty w Paryżu. Cieszy nas niezmiernie, że Niemcy dokładają swoją cegiełkę w uzyskaniu takiego wyniku” – powiedział Henryk Kowalczyk.

Długoterminowa strategia klimatyczna UE

Kolejnym tematem rozmowy była długoterminowa strategia klimatyczna UE dotycząca ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Niewątpliwie powinna ona odzwierciedlać uwarunkowania poszczególnych państw członkowskich oraz ich realne możliwości przeprowadzenia transformacji na gospodarkę niskoemisyjną.

„W ocenie Polski, jedną z kluczowych kwestii w dążeniu do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej są kwestie społeczne. Ważne jest aby wszelkie wprowadzane działania były efektywne kosztowo” – podkreślił minister środowiska.

Obecnie polski rząd podejmuje wszelkie niezbędne kroki, aby przestawić gospodarkę na mniej emisyjną. Niezwykle istotne będzie wspieranie inicjatyw zmierzających do ograniczenia stężenia CO2 w atmosferze m.in. poprzez pochłanianie CO2 przez lasy. Oprócz tego w Polsce rozwijany jest projekt elektromobilności.

Ochrona powietrza i lepsze finansowanie ochrony środowiska ze środków UE

Minister Kowalczyk przedstawił również szczegóły rządowego  Programu „Czyste Powietrze” zapewniającego termomodernizację oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła w ponad 4 milionach polskich domostw. Będzie on miał bez wątpienia znaczny wpływ na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Z kolei w kontekście utworzenia Unijnego Funduszu Ochrony Przyrody z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich minister Kowalczyk przypomniał, że Polska w pełni popiera tą inicjatywę.

„Uważam, że środowisko i rolnictwo to działy gospodarki nierozerwalnie ze sobą związane i dlatego należy zachować w tym przypadku szersze spojrzenie” – przypomniał Henryk Kowalczyk.

Polsko-niemieckie stosunki w zakresie ochrony środowiska od kilku lat systematycznie zacieśniają się. Może o tym świadczyć m.in. podpisana ostatnio obustronna umowa w zakresie ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym. Dodatkowo oba państwa zdecydowały się na bliższą współpracę w obszarze gatunków chronionych.

Powrót do góry