Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Polska sprzeciwia się stanowisku UE ws. reformy ETS

Podczas wtorkowej Rady ENVI ministrowie środowiska państw UE przyjęli stanowisko ws. reformy unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU - ETS). Polska jest w grupie dziewięciu krajów, które sprzeciwiały się podjętym decyzjom.

W opinii prof. Jana Szyszko te decyzje odchodzą od założeń porozumienia klimatycznego z Paryża.

„To niszczy polskie bezpieczeństwo energetyczne, blokuje polskie zasoby energetyczne takie jak węgiel.  W dodatku sprawy proceduralne budzą w nas i pozostałych 8 państwach wielkie wątpliwości. Jeszcze nie widziałem tego typu procedowania w sprawach tak ważnych dla poszczególnych gospodarek narodowych” – powiedział minister środowiska Jan Szyszko.

„Unia Europejska chyba zapomniała o zapisach ustalonych 15 grudnia 2016 r. w Porozumieniu paryskim, mówiących o tym, że każdy kraj ma prawo do kształtowania swojego miksu energetycznego. System EU ETS powinien uwzględniać w dużym stopniu specyfikę poszczególnych państw członkowskich, w tym również ich wewnętrzne okoliczności ekonomiczne i zasoby naturalne” – dodał.

***

Podczas Rady ds. Środowiska w Brukseli przyjęto podejście ogólne do projektu dyrektywy ws. zmiany systemu EU ETS. Przyjęcie podejścia ogólnego oznacza możliwość rozpoczęcia kolejnego etapu negocjacji, czyli rozmów pomiędzy Parlamentem Europejskim i Radą. Decyzja o przyjęciu podejścia ogólnego została podjęta przez Prezydencję bez głosowania, mimo wyraźnego sprzeciwu kilku państw członkowskich, które tworzyły mniejszość blokującą. Dodatkowo, podczas przyjmowania dokumentu nie został uwzględniony wniosek Polski o przeprowadzenie głosowania systemem nicejskim, a do projektu dyrektywy zostały w ostatniej chwili dodane nowe zapisy, dla których nie przeprowadzono oceny wpływu.

Powrót do góry