Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Odnawiamy Puszczę Białowieską

21 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Browsk pod hasłem: „Odnawiamy Puszczę Białowieską” odbyło się sadzenie drzew. Spotkanie terenowe zorganizowały Lasy Państwowe.

Młode pokolenie drzew liściastych zostało posadzone w miejsce drzewostanu świerkowego, który na skutek gradacji kornika drukarza obumarł i został usunięty. Posadzono 3003 sztuk sadzonek dębowych, 350 sztuk sadzonek klonu i 150 sztuk sadzonek lipy. Sadzonki te były wyhodowane w szkółce w Hajnówce z nasion pochodzących z wyselekcjonowanych rodzimych (puszczańskich) drzew matecznych.

Sadzenie drzew jest elementem działań ochronnych podejmowanych w Puszczy Białowieskiej. Działania te mają na celu m.in. ochronę siedlisk przyrodniczych, rekonstrukcję lasu w dostosowaniu do warunków siedliskowych oraz zachowanie różnorodności biologicznej i walorów Puszczy Białowieskiej dla przyszłych pokoleń. To również promocja prowadzonej przez leśników zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

Działania ochronne podejmowane przez resort środowiska mają na celu powstrzymanie destrukcji siedlisk ważnych z punktu widzenia Unii Europejskiej.

Jak podkreśla prof. Jan Szyszko, minister środowiska, Puszcza Białowieska potrzebuje czynnej ochrony, a pozostawienie jej samej sobie doprowadzi do jej wewnętrznego wyniszczenia. W ramach „Programu dla Puszczy Białowieskiej” Ministerstwo Środowiska zaproponowało m.in. podział Puszczy na strefy referencyjne. Zgodnie z postulatami niektórych organizacji pozarządowych 1/3 jej obszaru została pozostawiona bez przeprowadzania działań naprawczych i jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Pozostałe 2/3 Puszczy jest poddawane czynnej ochronie, zgodnej z wymogami programu Natura 2000. Przeprowadzone są tam cięcia sanitarne, które mają na celu zapobieganie rozszerzania się chorób, a także realizowanie nasadzeń zastępczych. Działania naprawcze w Puszczy korzystają z najlepszej wiedzy i ponad stuletniego doświadczenia polskiej szkoły leśnictwa.

Hajnówka i inne puszczańskie miejscowości powstały dzięki Puszczy Białowieskiej. Ze względu na swoje walory turystyczne Puszcza od zawsze tworzyła miejsca pracy dla miejscowej ludności, dlatego nie można dziś pozwolić na to, by te lasy wymarły.

Puszcza Białowieska jest symbolem pokazującym wyjątkowość stanu przyrody w Polsce. Bez odpowiednich działań naprawczych będą zamierały kolejne połacie lasu, który dotąd był chlubą polskiej szkoły leśnictwa i wyjątkowym obiektem dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego.

Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew, czyli aż 1000 na minutę. Dzięki temu lasów w Polsce przybywa – obecnie zajmują one ok. 30 proc. powierzchni kraju. Pod tym względem Polska znajduje się na 6. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej.

Powrót do góry