Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu bohaterskiego zrywu niepodległościowego, jakim było Powstanie Warszawskie, w Ministerstwie Środowiska odbyły się obchody z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka i członków kierownictwa Ministerstwa Środowiska. Honorowymi gośćmi uroczystości byli kombatanci z Koła Leśników i Drzewiarzy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

„Powstanie Warszawskie to 63 dni nierównej walki z niemieckim okupantem. Było ono wielkim pokazem bohaterstwa, okupionym ogromnymi ofiarami, zarówno Powstańców, jak i ludności cywilnej” – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

„Dziś naszym obowiązkiem jest czcić bohaterów Powstania Warszawskiego – jesteśmy im winni pamięć i cześć.” – dodał wiceminister prof. Mariusz Orion Jędrysek.

O heroicznych czynach podczas sierpniowych wydarzeń 1944 roku i konieczności walki o niepodległość ojczyzny przypomnieli naoczni świadkowie historii - kombatanci AK. 

„Jestem dumny, że nasza walka, przelana bohatersko krew, nie poszła na marne. Dzięki temu dziś możemy już żyć w wolnym kraju i cieszyć się niepodległą ojczyzną” – mówił ze wzruszeniem w głosie płk Zbigniew Zieliński ps. „Sęk”.

Czcząc z należytą godnością pamięć o bohaterskich powstańcach, obecni na uroczystości przedstawiciele resortu środowiska wraz z kombatantami złożyli wieńce pod tablicą pamiątkową.

W trakcie dnia odbył się również tematyczny piknik wojskowy, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Przybyli goście mogli zobaczyć historyczne wyposażenie Armii Krajowej z czasów Powstania Warszawskiego, a także dowiedzieć się o zaangażowaniu leśników w walkę niepodległościową przeciwko niemieckim i sowieckim okupantom w trakcie II Wojny Światowej.

Cześć i chwała Bohaterom! 

Powrót do góry