Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Ministerstwo Środowiska na Światowych Dniach Młodzieży

"Chcemy pokazać pielgrzymom Polskę jako kraj o pięknych i unikatowych zasobach przyrodniczych. Przygotowaliśmy publikację „Cud natury - dar spotkania”, żeby młodzież odwiedzająca nasz kraj mogła dowiedzieć się jak najwięcej o naszej przyrodzie i historii" – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska, na spotkaniu prasowym dotyczącym udziału ministerstwa w Światowych Dniach Młodzieży.

- Pragniemy szczególnie zwrócić uwagę na fakt mądrego gospodarowania zasobami przyrodniczymi w naszym kraju. Polska jest wyjątkowym przykładem zrównoważonego zarządzania środowiskiem naturalnym. Wynika to z naszej kultury i naszej duchowości – powiedział wiceminister Sławomir Mazurek, koordynator przygotowań do ŚDM z ramienia Ministerstwa Środowiska.

Wiceminister Mazurek podkreślił także, że inspiracją do powstania książki była postać św. Jana Pawła II jako wielkiego orędownika polskiej przyrody, a także jako inicjatora Światowych Dni Młodzieży w 1984 r. Dlatego też publikacja jest wzbogacona o cytaty z jego dzieł i wypowiedzi.

Światowe Dni Młodzieży są bardzo dobrą okazją do pokazania, jak w praktyce realizowane są w Polsce zasady zrównoważonego rozwoju. Dlatego też pielgrzymi otrzymają w publikacji ministerstwa wiele informacji np. na temat Puszczy Białowieskiej jako dziedzictwa kulturowego miejscowej ludności, bioróżnorodności tego rejonu i zasad jego czynnej ochrony. – To wartościowy materiał dydaktyczny dla całego świata – zwrócił uwagę prof. Jan Szyszko. - Publikacja pokazuje piękno polskiej przyrody od Bałtyku do Giewontu, od Odry do Buga. To w roku, kiedy obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski, potwierdzenie faktu, że dzięki mądremu gospodarowaniu zasobami przyrodniczymi przez naszych przodków dzisiaj możemy chwalić się pięknem polskiej przyrody - podkreślił minister.

Informacje dedykowane pielgrzymom przygotował także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – jednostka podległa Ministerstwu Środowiska. Na stronie pogodynka.pl powstała mobilna zakładka pokazująca prognozę pogody dla 38 diecezji w 7 językach. Ta dedykowana pielgrzymom strona internetowa dostępna jest również w wersji mobilnej. – Pokazuje ona nie tylko prognozę krótko- i średnioterminową, ale także informacje praktyczne – zwróciła uwagę Katarzyna Bieniek, rzeczniczka IMGW-PIB. – Aplikacja zawiera graficzne przedstawienie optymalnego ubioru, zapewniającego komfort termiczny, informację o tym, ile wody należy wypić, aby uzupełnić stratę wynikającą z temperatury otoczenia, a także prognozę temperatury odczuwalnej. Jest bardzo prosta w obsłudze.

***

Publikacja „Cud Natury” została przygotowana w 10 tys. egzemplarzy, na papierze z recyklingu. Treść dostępna jest w trzech językach: polskim, angielskim i hiszpańskim. Obficie ilustrowana, pokazuje kolejne obszary kraju, prezentuje ich aktualną sytuację i historię. Będzie dystrybuowana bezpłatnie wśród pielgrzymów i wiernych, przy współpracy m.in. z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Publikacja w wersji pdf (rozmiar 6,6 MB)

 

Powrót do góry