Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Minister Szyszko: Lasy mogą tworzyć nowe miejsca pracy

„Zrównoważony rozwój to m.in. rozwój gospodarczy z poszanowaniem ojczystej przyrody i polskiego krajobrazu” – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podczas debaty „Lasy Państwowe kluczem do zrównoważonego rozwoju terenów niezurbanizowanych”.

Minister Jan Szyszko podkreślił, że zrównoważony rozwój jest jednym z najważniejszych zadań, które stoją przed Ministerstwem Środowiska. Zaznaczył, że oznacza on wykorzystanie zasobów przyrodniczych do rozwoju gospodarczego, ale zgodnie z zasadą racjonalnego ich użytkowania.

Minister Szyszko przypomniał też, że zgodnie z encykliką  Ojca Świętego Laudato Si' ludzkość musi zjednoczyć się w dążeniu do zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju. Papieska encyklika poświęcona  jest sprawom, które już od wielu lat stanowią problemem. To  m.in. pogarszająca się jakość powietrza,  postępujący proces wylesiania, degradacji gleb i lasów oraz zanik bioróżnorodności. 

Rola lasów w zrównoważonym rozwoju

W trakcie debaty minister Szyszko mówił także o roli Lasów Państwowych w zrównoważonym rozwoju.

„Lasy Państwowe są kluczową instytucją działającą na rzecz bezpieczeństwa ekologicznego Polski. Dzięki zwiększaniu powierzchni lasów nie straciliśmy ani jednego z występujących gatunków w Polsce” - podkreślił minister.

Jak dodał istotne jest, by wykorzystywać polskie lasy do tworzenia nowych miejsc pracy na terenach niezurbanizowanych.

Z kolei Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, powiedział, że misją Lasów Państwowych jest kształtowanie bezpieczeństwa ekologicznego, gospodarczego i energetycznego państwa.

„Pozyskanie w 2017 r. 40,5 mln m3 drewna powinno pierwszy raz zaspokoić 100% potrzeb firm i obywateli w Polsce” – podkreślił dyrektor generalny LP.

Lasy Państwowe, poprzez swoją aktywność, zapewniają poprawę stanu powietrza, wody oraz różnorodności biologicznej. Polskie lasy, dzięki właściwemu planowaniu i użytkowaniu, stanowią także efektywny system pochłaniania dwutlenku węgla. Dzięki temu są narzędziem realizacji celu Porozumienia paryskiego w zmniejszaniu koncentracji CO2 w atmosferze.

Debata „Lasy Państwowe kluczem do zrównoważonego rozwoju terenów niezurbanizowanych” odbyła się 8 grudnia w Sękocinie Starym k. Warszawy. Ze strony Ministerstwa Środowiska w spotkaniu wzięli udział także wiceministrowie środowiska: Paweł Sałek, Andrzej Szweda-Lewandowski i Andrzej Konieczny.

Powrót do góry