Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Leśnicy już szykują sadzonki

Łódzcy leśnicy są już gotowi do odnowień i zalesień. Na szkółkach rozpoczęto wyciąganie sadzonek z gruntu. W tym roku na terenie łódzkiej dyrekcji LP wysadzonych zostanie 16,5 mln młodych drzew.

Młode sosny, dęby, buki, brzozy, jodły i modrzewie już czekają na odpowiednią pogodę  i transport do lasu. W tym roku na terenie łódzkiej dyrekcji LP odnowionych i zalesionych zostanie ponad 2 tys. ha powierzchni. Ponad 100 ha to odnowienia naturalne, czyli takie, gdzie nowy drzewostan powstaje z samosiewów.

Gatunkiem dominującym w łódzkich lasach jest sosna. W tym roku ponad 60 proc. posadzonych drzewek będzie właśnie tego gatunku. Łódzkie lasy wzbogacą się również o ponad 5 tys. sadzonek cisa pospolitego.

Warto pamiętać, że ponad 500 mln sadzonek młodych drzew rocznie sadzą leśnicy. Drzewa znacząco wpływają na zmiany klimatu na ziemi. Pochłaniając ogromne ilości CO2 łagodzą efekt cieplarniany. Wpływają na czystość powietrza, ograniczają erozję gleby, łagodzą powodzie i susze. 

„Polskie lasy, dzięki właściwemu planowaniu i użytkowaniu, stanowią efektywny system pochłaniania dwutlenku węgla. Dzięki temu są narzędziem realizacji celu Porozumienia paryskiego w zmniejszaniu koncentracji CO2 w atmosferze” – podkreśla prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Więcej informacji na stronie Lasów Państwowych.

Powrót do góry