Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Komunikat Ministerstwa Środowiska ws. postanowienia TSUE

21 lipca Ministerstwo Środowiska otrzymało wniosek o zastosowanie środka wstrzymującego działania ochronne w Puszczy Białowieskiej, na którego odpowiedź Ministerstwo Środowiska ma czas do 4 sierpnia 2017 roku. Natomiast 28 lipca 2017 roku, w późnych godzinach wieczornych, dzięki uprzejmości Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z dużym zdziwieniem i zaskoczeniem Ministerstwo Środowiska otrzymało postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE o wstrzymaniu działań mogących negatywnie wpływać na stan siedlisk i gatunków w gospodarczej części Puszczy Białowieskiej, wchodzącej w skład obszaru Natura 2000.

Ministerstwo Środowiska serdecznie dziękuje za przekazanie  tego postanowienia, a tym samym za możliwość zapoznania się z jego treścią. Jednocześnie Ministerstwo Środowiska wyraża głębokie zaniepokojenie faktem, że dokument  Trybunał Sprawiedliwości UE, odnoszący się wprost do działań resortu w Puszczy Białowieskiej – zanim trafił do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Środowiska, wcześniej został udostępniony wybranym mediom, takim jak „Gazeta Wyborcza” i TVN.

Odnosząc się do treści postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, Ministerstwo Środowiska oświadcza, iż korzystając z najlepszej wiedzy naukowej, prowadzi na terenie gospodarczej części Puszczy Białowieskiej, objętej obszarem Natura 2000,  jedynie niezbędne działania, zmierzające do ochrony siedlisk i gatunków tego obszaru, co odbywa się z jednoczesnym zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego.

Konieczność podjęcia wspomnianych działań wynika z zaistniałych, bardzo poważnych strat
w siedliskach i gatunkach na terenie gospodarczej część Puszczy Białowieskiej objętej obszarem Natura 2000, o których już wielokrotnie informowaliśmy Komisję Europejską. W celu naprawienia sytuacji, Ministerstwo Środowiska wspólnie z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych, przy udziale kilkuset specjalistów, prowadzi bardzo kosztowne badania pozwalające na ocenę i wycenę strat w wymienionych powyżej siedliskach i gatunkach. Te dotkliwe straty zostały spowodowane licznymi błędami naszych poprzedników i  zaniechaniem od roku 2011 prowadzenia ochrony tych siedlisk i gatunków oraz stwarzaniem równocześnie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu publicznemu. Badania te pozwolą również na rozpoznanie decyzji i identyfikację podejmujących je osób w celu pociągnięcia ich do prawnej odpowiedzialności.

Powrót do góry