Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Inauguracyjne posiedzenie Zespołu do spraw terenów zdegradowanych

Pełna inwentaryzacja terenów zdegradowanych w Polsce – zanieczyszczonych przez przemysł, jak również powstałych m.in. w wyniku niewłaściwego składowania czy porzucenia odpadów to jedno z głównych zadań Zespołu do spraw terenów zdegradowanych. Pierwsze spotkanie zespołu, któremu przewodniczył wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, odbyło się 1 grudnia 2016 r. w MŚ.

Zespół do spraw terenów zdegradowanych został powołany zarządzeniem Ministra Środowiska z dnia 5 października 2016 r. Do zakresu działania Zespołu należy analiza i przedstawianie propozycji rozwiązań prawno-organizacyjnych w zakresie:

  • remediacji terenów, na których występuje zanieczyszczenie powierzchni ziemi,
  • postępowania z miejscami nagromadzenia odpadów, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi,
  • rekultywacji terenów, na których występują niekorzystne zmiany naturalnego ukształtowania powierzchni ziemi.

Podczas spotkania przedstawiono aktualne przepisy dotyczące ochrony powierzchni ziemi oraz projekt programu działania Zespołu. Omówiono potrzebę powiązania problematyki terenów zdegradowanych z zagadnieniami planowania i zagospodarowania przestrzennego, a także problemy związane z dokonywaniem oceny zanieczyszczenia i jego remediacji na terenach przekształconych antropogenicznie.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił informacje o aktualnych możliwościach finansowania przedsięwzięć z zakresu ochrony powierzchni ziemi.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Lasów Państwowych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Głównego Instytutu Górnictwa.

Powrót do góry