Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Horyzontalny przegląd strategii UE w dziedzinie energii i klimatu

Wpływ polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej na strategiczne decyzje w tych obszarach w Polsce to jeden z głównych tematów rozmów prof. Jana Szyszko, ministra środowiska z przedstawicielami Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). W spotkaniu, które odbyło się 5 grudnia, udział wziął także wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o kluczowych dokumentach strategicznych w Polsce z punktu widzenia realizacji polityki energetycznej i klimatycznej oraz o wdrażaniu przez Polskę Porozumienia paryskiego, przyjętego w Paryżu w grudniu 2015 r.

Tematem rozmów była również problematyka tzw. czystych technologii węglowych oraz innych technologii lub praktyk ograniczających emisję gazów cieplarnianych w Polsce.

„W Polsce węgiel jest podstawą produkcji energii i gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jednak jego udział w miksie energetycznym powoli, ale systematycznie spada, co wynika ze zwiększonego wykorzystywania mniej emisyjnych technologii, w tym też nowoczesnych technologii spalania węgla. Polska zamierza aktywnie redukować koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze, nie tylko poprzez obniżanie jego emisji, ale również przez jego pochłanianie m.in. przez lasy” – powiedział wiceminister Sałek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej.

Spotkanie odbyło się w związku z rozpoczęciem przez ETO prac nad przeglądem horyzontalnym dotyczącym strategii UE w dziedzinie energii i klimatu. Prace te nie mają charakteru kontroli. Przegląd ma zostać opublikowany w drugim kwartale 2017 r.

Powrót do góry