Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Aktualny stan jakości powietrza w Polsce

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce. Ze względu na prognozowane opady i zmianę pogody w piątek ma nastąpić poprawa jakości powietrza w części kraju.

W czwartek przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10, który wynosi 300 µg/m3 (średnia dobowa), miało miejsce na obszarze województwa śląskiego w Gliwicach (341 µg/m3), Rybniku (659 µg/m3), Sosnowcu (305 µg/m3), Wodzisławiu Śląskim (377 µg/m3), Zabrzu (529 µg/m3) i Częstochowie (348 µg/m3), w województwie łódzkim w Pabianicach (317 µg/m3) oraz w województwie kujawsko-pomorskim w Grudziądzu (362 µg/m3).

Obecnie (dane z godziny 13.00) stężenie pyłu zawieszonego PM10 znacznie się obniżyło. Najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 µg/m3 występują obecnie we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Włocławku, Grudziądzu i w Łodzi. Nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego. Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, zwłaszcza w południowej Polsce, są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki).

Jutro (17 lutego) przewiduje się od Mazur i Suwalszczyzny, przez centrum kraju, po Opolszczyznę i wschód Dolnego Śląska możliwe opady deszczu ze śniegiem oraz marznącego deszczu powodującego gołoledź. Na pozostałym obszarze Polski początkowo bezchmurnie, ale od zachodu stopniowy wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego. Temperatura minimalna od -5°C, -2°C na wschodzie, około -1°C w centrum, do 2°C, 4°C na zachodzie i wybrzeżu; w rejonach podgórskich od -5°C do -2°C. Wiatr słaby, a na wybrzeżu umiarkowany.

Przewidywane jutro wystąpienie opadów powinno przyczynić się do poprawy jakości powietrza w centrum, na północnym – wschodzie i częściowo na południu kraju. Niskie prędkości wiatru oraz brak opadów na większości obszaru Polski będą sprzyjać występowaniu podwyższonych lub wysokich stężeń zanieczyszczeń.

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza są dostępne na portalu „Jakość powietrza” oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.

Powrót do góry