Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

25 lat Inspekcji Ochrony Środowiska

Z okazji 25-lecia ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska prof. Jan Szyszko, minister środowiska wziął udział w konferencji „Inspekcja Ochrony Środowiska. Na straży bezpieczeństwa ekologicznego Rzeczpospolitej Polskiej”. W wydarzeniu udział wziął również Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Minister Szyszko podkreślił, że Inspekcja Ochrony Środowiska jest ważnym organem, dbającym o bezpieczeństwo ekologiczne Polski.

„Bezpieczeństwo ekologiczne to przede wszystkim dobra woda, dobre powietrze i trwałość występujących gatunków. Zapewnienie tego bezpieczeństwa jest rolą państwa. Rolą samorządu jest kultura współżycia ze środowiskiem” – powiedział minister.

„Inspekcja Ochrony Środowiska powinna być instytucją całkowicie niezależną i skutecznie monitorującą stan środowiska w kraju” – dodał.

Minister środowiska podkreślił także, że jednym z podstawowych wskaźników zrównoważonego rozwoju są m.in. dostęp do wody, wzrost gospodarczy, miejsca pracy i podmiotowość człowieka.

„Człowiek jest podmiotem zrównoważonego rozwoju, dlatego ma on nie tylko prawo, ale i obowiązek użytkować zasoby przyrodnicze” – powiedział.

Podczas jubileuszu wiceminister środowiska Sławomir Mazurek wręczył pracownikom Inspekcji Ochrony Środowiska odznaki honorowe za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

***

Celem konferencji, która odbyła się 12 grudnia 2016 r. w Warszawie, było dokonanie przeglądu osiągnięć Inspekcji na przestrzeni ostatnich 25 lat, jak również wskazanie kierunków rozwoju instytucji.

Powrót do góry