Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

16 mln zł na poprawę jakości środowiska miejskiego w stolicy

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – instytucja podległa Ministrowi Środowiska – przekaże 16 mln zł dla trzech warszawskich parków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Pieniądze zostaną przeznaczone na uporządkowanie zieleni i nowe elementy rekreacyjne. Inwestycje te przyczynią się także do poprawy jakości środowiska miejskiego w stolicy.

Celem projektu jest zwiększenie powierzchni terenów zieleni w takich dzielnicach Warszawy, jak: Ochota, Śródmieście, Włochy i Żoliborz. Środki otrzymają parki: Żeromskiego, Pole Mokotowskie i Ogrody Kosmosu. Umowę w tej sprawie pomiędzy NFOŚiGW a m.st. Warszawą podpisali 20 kwietnia - w obecności Sławomira Mazurka, wiceministra środowiska - Roman Wójcik, członek zarządu Narodowego Funduszu oraz Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

- „Rolą władz samorządowych jest kształtowanie terenów zielonych na swoim obszarze. Ponieważ odgrywają one bardzo ważną rolę, Minister Środowiska wspiera finansowo ich rozwój i modernizację. Warto podkreślić, że wspomniany projekt - poprzez rozwój terenów zielonych - przyczyni się także do poprawy jakości powietrza w stolicy” – mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Zakres prac

Park Pole Mokotowskie rozszerzy się o teren dawnej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Powstaną tam m.in. zbiorniki wodne, place zabaw, strefa dla psów.

Projekt Parku Ogrody Kosmosu to park o naturalnym charakterze, zbliżony do dzikiego ze ścieżkami spacerowymi, ogrodem wypoczynkowym, boiskiem rekreacyjnym. Odtworzona w nim zostanie m.in. aleja kasztanowa wzdłuż ul. Kosmosu.

Prace w Parku Żeromskiego to przede wszystkim renowacja i wzmocnienie skarpy oraz remont fontanny. Będą także nowe nasadzenia roślin.

We wszystkich parkach zakłada się m.in. montaż budek lęgowych dla ptaków i siedliska dla owadów. Dużo uwagi poświęcono retencji wodnej – powstaną naturalistyczne zbiorniki wodne, a w parku na Żoliborzu wybudowana zostanie studnia czwartorzędowa do podlewania zieleni.

Tereny objęte projektem będą obiektem otwartym, dostępnym dla wszystkich bezpłatnie i dostosowanym do osób niepełnosprawnych. Wartość całego przedsięwzięcie to 23 mln zł. NFOŚiGW wesprze projekt kwotą 16 mln zł z unijnego działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Prace na obszarze ok. 75 ha potrwają do 2020 r.

Dotychczas NFOŚiGW podpisał już 38 umów o dofinansowanie z unijnego działania 2.5 (Poprawa jakości środowiska miejskiego). W ramach I i II naboru pieniądze z POIiŚ otrzymały m.in.: Poznań i Żyrardów (po 13 mln zł); Toruń, Ścinawa, Świdnica i Lublin (między 8-10 mln zł); a także Płock (7 mln zł), czy Ruda Śląska (ponad 6 mln zł).

Więcej informacji na stronie NFOŚiGW.

Powrót do góry